Zagłębie Dąbrowa Górnicza i Górnik Sosnowiec wypadają z gry o awans? Strażak, Siewierz, Preczów – te kluby powalczą o utrzymanie? Ile drużyn spadnie do B klasy? Na wszystkie te pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym tygodniowym przeglądzie. A więc do dzieła.

Ostoja Żelisławice po raz pierwszy w 2023 roku traci punkty. Jednak nie jest to jakaś wielka niespodzianka, ponieważ remisują 1:1 w na trudnym terenie w Łazach. Tym samym Łazowianka potwierdza wysoką wiosenną formę i swoje aspiracje sięgające Ligi Okręgowej.

Marzenia o awansie muszą chyba porzucić za to zespoły z Dąbrowy Górniczej i Zagórza. Zagłębie przegrywa na wyjeździe z Niwką, natomiast Górnik w Tucznawie z Zagłębiakiem. Oba spotkania kończą się wynikami 4:2 na korzyść gospodarzy. To oznacza, że Górnik Sosnowiec traci do drugiego miejsca oznaczającego promocję ligę wyżej już sześć punktów, Zagłębie Dąbrowa Górnicza osiem.

Odliczanie te stosujemy do Łagiszy i Kromołowa, które to drużyny zgromadziły do tej pory po czterdzieści dwa oczka. Zawodnicy z dzielnicy Będzina ograli w minioną sobotę Preczów 3:0, choć na pewno nie był to spacerek, gdyż gole strzelali dopiero po siedemdziesiątej minucie. Źródło, jak chyba dobrze wiecie, w niedzielę zlało niemiłosiernie Strażaka na Pinku aż 7:1. A to zwycięstwo mogło być dużo bardziej okazałe. Po tej porażce spadamy na ostatnie miejsce w tabeli.

Na dno spychają nas rezerwy Przemszy Siewierz, które dość nieoczekiwanie wygrywają z Iskrą w Psarach 3:2. Dla nich to pierwsze punkty w tym roku.

Do pełnego zestawienia dwudziestej kolejki A klasy brakuje nam jeszcze jednego rezultatu. Przemsza Okradzionów ulega na własnym boisku Zewowi Kazimierz 2:4.

Teraz skupimy się na obiecanym omówieniu sprawy spadku/ów. Według regulaminu, obligatoryjnie, relegacją do B klasy objęta jest ostatnia drużyna. Czytamy tam również, że w przyszłym sezonie sosnowiecka A klasa powinna liczyć 16 zespołów. Z B klasy awansują dwie ekipy, które uzupełnią skład po tych uzyskujących promocję do Okręgówki. Czyli pozostają trzy wolne miejsca. Na ten moment wypełniają je RKS Grodziec, Górnik Piaski i Górnik Wojkowice. Spadek tak wielu klubów związany jest oczywiście z sytuacją w IV lidze, gdzie Warta Zawiercie, Unia Kosztowy, Śląsk Świętochłowice oraz Przemsza Siewierz uwikłane są w walkę o utrzymanie. Na to ma wpływ III liga, ponieważ Odrze Wodzisław Śląski i LKSowi Goczałkowice wiedzie się nie najlepiej. Czekamy więc na rozstrzygnięcia, począwszy od kończącej rozgrywki najpierw II ligi (ona też ma znaczenie). Później „klocek po klocku” będziemy wiedzieć coraz więcej. W tej chwili z naszej A klasy spada jeden zespół, ale może się to zmienić.

Wszystko w miarę dokładnie wytłumaczone to pora przejść do zapowiedzi dwudziestej pierwszej serii gier. Inaugurujemy ją meczem Górnika Sosnowiec ze Strażakiem Nowa Wieś w sobotę o 14:00, a skoro tak, to pochylimy się trochę dłużej nad naszym najbliższym przeciwnikiem.

Górnik Sosnowiec to wielosekcyjny klub sportowy powstały z połączenia Górnika Zagórze i Górnika Klimontów. Ich największym piłkarskim sukcesem była gra w Lidze Okręgowej. Zawodnikiem tegoż klubu był między innymi Henryk Średnicki – jedyny polski mistrz świata w boksie amatorskim. Oprócz boksu Górnicy trenują futsal. Choćby w tym roku uczestniczyli w rozgrywkach III ligi piłki halowej.

Historia gier pomiędzy Strażakiem a Górnikiem Sosnowiec sięga jeszcze poprzedniego wieku, ale te całkiem niedawne potyczki miały miejsce w tym i poprzednim sezonie. W rundzie jesiennej ulegliśmy na Pinku Zagórzanom po wyrównanym spotkaniu 2:3. Natomiast nasza ostatnia wycieczka do Zagórza, prawie dokładnie 365 dni temu, zakończyła się zwycięstwem 5:3. Smaczkiem jest, że wtedy piłkarzem naszego klubu był Adam Klimczak, który od tego sezonu reprezentuje barwy Górnika. Niektórzy z nas ostrzą sobie zęby na starcie z nim.

W sobotę, już o godzinie 17 rozpoczną się kolejne aklasowe mecze. Najciekawiej powinno być w Kromołowie, gdzie Źródło podejmie Łagiszę. Nie trzeba chyba przypominać, jaką wagę ma to spotkanie. W tym samym czasie, trochę w cieniu zagra: Ostoja Żelisławice z Iskrą Psary, Zew Kazimierz z Zagłębiakiem Tucznawa, i KS Preczów z Zagłębiem Dąbrowa Górnicza.

W niedzielę dokończenie kolejki. O tradycyjnej siedemnastej zobaczymy starcia Przemszy II Siewierz z Przemszą Okradzionów oraz Łazowianki Łazy z Niwką Sosnowiec. Do zobaczenia ligowych boiskach.

Autorem zdjęcia Fusbalowa Zajawka