Strażak wreszcie zwycięski. Sarmacja z okręgowym Pucharem Polski. Runda jesienna zmierza powoli do końca, jednak wciąż ma sporo do zaoferowania.

Jest 27 sierpnia. Druga kolejka zmagań w sosnowieckiej A klasie. Strażak Nowa Wieś pokonuje na wyjeździe Zagłębiaka Tucznawa 3:1. Później następuje sześć ligowych porażek z rzędu. Czwarty punkt zdobywa dopiero 16 października po remisie w Ostrowach Górniczych z Zewem Kazimierz. Przełamanie niekorzystnej passy okazuje się istotne, bo już niecały tydzień później wygrywa z rezerwami Przemszy Siewierz. Pinek, który jeszcze w zeszłym sezonie był gwarantem dobrych wyników wreszcie okazuje się szczęśliwy. Jednak po kolei.

W 28 minucie Adam Olszówka najlepiej znajduje się w polu karnym Przemszy po rzucie rożnym i mocnym strzałem z bliskiej odległości umieszcza piłkę w siatce. Dziewięć minut później Daniel Wieczorek wykorzystuje prostopadłe podanie Rafała Bijaka i mamy 2:0. Po przerwie nieco budzą się goście. W 58’ uderzenie piłki zza pola karnego podbija głową Mirek Muc dezorientując przy tym bramkarza Tomka Salę i Przemsza łapie kontakt. Następnie mamy na boisku prawdziwą huśtawkę nastrojów. Daniel Wieczorek sytuacyjnym strzałem z powietrza podwyższa prowadzenie gospodarzy. Goście się nie poddają i po pięciu minutach w dwóch kolejnych akcjach doprowadzają do remisu. Kiedy wydawało się, że pójdą za ciosem Daniel Wieczorek ponownie daje o sobie znać lobując wysuniętego bramkarza, znów uderzając wolejem. Rezultat 4:3 utrzymuje się do końcowego gwizdka sędziego i cała Nowa Wieś może odetchnąć z ulgą. Strażak oddala się w tabeli od Przemszy na trzy punkty. Na dodatek mija Zagłębiaka Tucznawa.

Zagłębiaka, który przegrał w sobotę z Ostoją Żelisławice 1:5. A skoro Tucznawa to jest skrót od „naszego” jutubera. Można zerknąć, co tam się działo.

W lekki jak na razie dołek wpadła Łagisza. Tym razem nie sprostała Zewowi Kazimierz remisując 0:0. Z takiego obrotu spraw cieszy się na pewno Źródło Kromołów, które rozgromiło Preczów 7:1. Ponadto trzy punkty dopisała sobie Łazowianka Łazy (3:2 z Przemszą Okradzionów), Zagłębie Dąbrowa Górnicza (4:1 z Górnikiem Sosnowiec) i Niwka Sosnowiec. Skrót meczu Niwczan z Iskrą Psary zamieszczamy poniżej.

W środę 26 października przy światłach w Sarnowie rozegrano finał Pucharu Polski Podokręgu Sosnowiec. Wszystko mogło wskazywać na to, że po raz czwarty z rzędu zatriumfują piłkarze Unii Dąbrowa Górnicza, którzy byli zdecydowanym faworytem spotkania. Nic bardziej mylnego. Grająca o klasę niżej Sarmacja Będzin pokonała czwarto ligowców 2:0 po golach Krystiana Dudały i Wojciecha Bały. W kolejnym etapie, już wojewódzkim, Będzinianom przyjdzie zmierzyć się na wiosnę przyszłego roku.

W jedenastej serii gier, po raz pierwszy w tym sezonie więcej meczów zostanie rozegranych w niedzielę. Piłkarska sobota w A klasie rozpocznie się o godzinie 11. Wicelider – Źródło Kromołów ugości Niwkę Sosnowiec. Popołudniu o 14:00 Górnik Sosnowiec podejmie KS Preczów a Ostoja Żelisławice Strażaka Nowa Wieś.

Żelisławiczanie to spadkowicz z Ligi Okręgowej, gdzie spędził dwa lata. Na ten moment to trzecia siła naszej ligi i jedyna drużyna, która nie doznała jeszcze goryczy porażki. Dysponują też najlepszą obroną – tylko dziewięć goli straconych. Pomimo niewielkiej dzielącej nas odległości i podobnych potencjałów drogi Ostoi i Strażaka krzyżowały się stosunkowo rzadko. Co wiemy na pewno to to, że w XXI wieku graliśmy ze sobą siedmiokrotnie – sześć razy w lidze i raz w pucharze. I to właśnie podczas pojedynku pucharowego spotkaliśmy się ostatnim razem. 11 września 2013 roku w Żelisławicach wygraliśmy 3:0 po dwóch golach Jarosława Lutego i trafieniu Janusza Piotrowskiego. W lidze też wiodło nam się lepiej, bo wszystkie mecze wygraliśmy. Ogólny bilans bramkowy 15:1 może robić wrażenie. Jutro faworytem na pewno nie będziemy. Ale kto wie, jak to się wszystko potoczy.

W niedzielę czekają nas aż cztery potyczki. Solidarnie o 14:00: Zew Kazimierz – Zagłębie Dąbrowa Górnicza, Przemsza II Siewierz – SKS Łagisza, Łazowianka Łazy – Zagłębiak Tucznawa oraz Iskra Psary – Przemsza Okradzionów.