Bezpośrednie starcie o awans. Korespondencyjny pojedynek o utrzymanie. Tak ciekawie do ostatniej kolejki w A klasie Sosnowiec nie było od dawna. Jednak zanim do tego dojdzie, zapraszamy was na przegląd wydarzeń minionej serii gier.

Pierwsze mecze tego dłuższego weekendu rozegrano już w Boże Ciało. Iskra Psary remisuje tego dnia z Zagłębiakiem Tucznawa 1:1, a Przemsza Okradzionów wygrywa 6:3 z Niwką Sosnowiec.

Od niespełna tygodnia pewna uczestnictwa w okręgówce Ostoja Żelisławice przypieczętowuje mistrzostwo naszej ligi. Robi to ponadto w najlepszy możliwy sposób – rozbija u siebie wicelidera z Łagiszy 5:0 nie pozostawiając złudzeń, kto był najlepszy w tym sezonie.

Porażkę Łagiszy wykorzystuje Łazowianka Łazy, choć nie obyło się w jej przypadku bez pewnych kłopotów. W 16 minucie Strażak wychodzi na prowadzenie za sprawą mocno improwizowanej akcji, gdy finalnie po wygranej główce przez Zenka Stalmacha sam na sam z bramkarzem znajduje się Przemek Żygała i podcinką znajduje miejsce w bramce gospodarzy. Gospodarze w pierwszej połowie biją generalnie głową w mur, ale niestety w 38’ po zamieszaniu w naszym polu karnym piłka ląduje w siatce. Strzelcem gola Przemysław Szczygieł. Ten sam zawodnik ustala wynik spotkania w 59 minucie. Przegrywamy 1:2, jednak akurat po tym meczu głowy możemy nosić w miarę wysoko.

Brak punktów przywiezionych do Nowej Wsi nie spowodował bynajmniej naszego osunięcia się na dno tabeli, bowiem rezerwy Przemszy Siewierz doznają dotkliwej porażki 0:7 od Zagłębia Dąbrowa Górnicza. Przed ostatnią kolejką wszystko w naszych rękach, czy bardziej nogach.

Przyzwoitością jest wspomnieć o dwóch pozostałych potyczkach, które wszak nie były obarczone dodatkową stawką. Górnik Sosnowiec zwycięża Źródło Kromołów 3:0, natomiast Zew Kazimierz ulega Preczowowi 2:3.

Sosnowiecka Klasa A jeszcze gra, ale niektóre, ościenne i mające bezpośredni wpływ na nią ligi już zakończone. Z grupy trzeciej III ligi spada Odra Wodzisław Śląski i w związku z tym w IV lidze barażu o utrzymanie nie będzie. A więc do Ligi Okręgowej Katowice-Sosnowiec relegowane zostają drużyny Warty Zawiercie, Unii Kosztowy oraz Śląska Świętochłowice. Spadek trzech ekip z naszego „regionu” pociąga za sobą kolejne trzy, czyli okręgówkę na A klasę zamieni pięć zespołów. Na ten moment pogodzony z losem jest MK Górnik Katowice, RKS Grodziec, a także Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie. Niepewne swego losu są Niwy Brudzowice, Górnik Piaski i Slavia Ruda Śląska. W okręgówce również została do rozegrania ostatnia kolejka. Końcowe rozstrzygnięcia poznamy w sobotę.

Minionego weekendu finiszowała też sosnowiecka B klasa. Promocję do A klasy uzyskały rezerwy CKSu Czeladź oraz Górnik Jaworzno. I tutaj zaczynają się spekulacje. Jeśli do naszej A klasy spadnie, oprócz Grodźca, zarówno Górnik Piaski jak i Niwy – wszystko okej. W przyszłym sezonie rodzima Serie A będzie liczyć 16 drużyn. Natomiast, gdy będzie inaczej to, co wtedy? Zgodnie z regulaminem miejsce to uzupełnia następny zespół z B klasy. Jest nim Górnik II Wojkowice. A jak będzie naprawdę? Coś bąka się o barażu pomiędzy ostatnim z A klasy a właśnie Górnikiem. Na tym poziomie nic nie wiadomo, dlatego pożyjemy, zobaczymy.

Błyskawicznie przechodzimy do zapowiedzi wydarzeń weekendu, ponieważ A klasa rozpoczyna finałową serię gier już dziś, w piątek. I nie byle jakim meczem. O 18:30 odbędą się derby Sosnowca. Niwka Sosnowiec podejmie zagórskiego Górnika.

W sobotę pozostałe spotkanie rozpoczną się o godzinie 17. Na pierwszy plan wychodzi oczywiście bezpośrednie starcie o awans w Łagiszy, gdzie potrzebujący zwycięstwa gospodarze zmierzą się z Łazowianką. Być może nie mniej ciekawe dla końcowych rozstrzygnięć będzie na boiskach w Nowej Wsi i Preczowie. Strażak ma wszystko w swoich rękach, ale tylko wygrana z Iskrą Psary zapewnia mu utrzymanie. Tymczasem rezerwy Przemszy Siewierz muszą nie tylko zgarnąć trzy punkty w Preczowie, też liczyć na korzystny rezultat na Pinku. Łącza na linii obu obiektów mogą być sobotnim popołudniem „zajęte”.

Do pełni ligowego terminarza potrzeba nam jeszcze meczów pomiędzy Źródłem Kromołów a Zewem Kazimierz, Zagłębiem Dąbrowa Górnicza i Ostoją Żelisławice oraz Zagłębiakiem Tucznawa a Przemszą Okradzionów. Później prawdopodobne zakończenia sezonów w klubach i zasłużone - nie tylko dla piłkarzy, trenerów, działaczy - wakacje.