Rozpoczynamy sezon 2023/2024

Dwumiesięczna przerwa pomiędzy sezonami dobiegła końca. Pora na kolejne piłkarskie emocje w Klasie A Sosnowiec. Od najbliższego weekendu aż do późnej listopadowej jesieni odpoczynku już nie będzie. Gramy tydzień w tydzień. A nawet częściej, bo trzecia seria gier została zaplanowana na środę. Nie można też zapominać o Pucharze Polski na szczeblu podokręgu. Meczów do rozegrania jeszcze w tym roku sporo, ale to lubimy najbardziej. Rywalizacja, adrenalina, ruch na świeżym powietrzu. I ta ukochana piłeczka. Jednak zanim wybiegniemy na zielone murawy i zasiądziemy na trybunach pozwólcie, że trochę was do tego sezonu przygotujemy. Nie ma na co czekać. Ruszajmy.

Tym razem w okresie letnim żadnych roszad i wycofań drużyn związanych z naszą ligą nie było. Lista zespołów zatem nie zaskakuje. Z Ligi Okręgowej spadły Niwy Brudzowice oraz RKS Grodziec. Natomiast promocję z B klasy uzyskały rezerwy CKSu Czeladź i Górnik Jaworzno. Władze naszego podokręgu nie zdecydowały się na „uruchomienie” jednego z punktów regulaminu, który mówił o uzupełnieniu składu A klasy do szesnastu ekip tą następną z B klasy (tutaj konkretnie chodziło o Górnik II Wojkowice) i w miejsce zdegradowanej, później wycofanej Przemszy II Siewierz, nie dokooptowano nikogo – liga liczy więc piętnaście drużyn.

Teraz trochę o regulaminie rozgrywek. Ten został opublikowany, w sumie jak nigdy, przed sezonem a nie w trakcie. Jest trochę zawiły, być może ze względu na reorganizację wyższych szczebli ligowej hierarchii w naszym województwie. Aczkolwiek coś wiemy na pewno. Z A klasy awansuje najlepszy zespół, spadnie najgorszy. Z naszych obliczeń wynika jednak, że tych ekip cieszących się z promocji do okręgówki będzie więcej. Ale liczba spadkowiczów się nie zmieni.

Zaraz po zakończeniu poprzedniego sezonu istniały, zresztą uzasadnione obawy, że kadra Strażaka się mocno przetrzebi. Z klubem pożegnali się: Kamil Miodek (RKS Grodziec), Łukasz Juzoń (Orzeł Bobrowniki), Damian Czura (Niwy Brudzowice) oraz Daniel Wieczorek (Sparta Szczekociny). Na całe szczęście na ich miejsce przyszli inni. Czy będą to godni następcy – to się okaże. Ważne, że na wszystkich treningach i sparingach frekwencja była bardzo dobra, czasem nawet wręcz imponująca. A i średnia wieku drużyny spadła znacznie.

Transfery zaczynamy od prawdziwej bomby, nie boimy się tego napisać. Ostatnio, w sumie już ponad sześć lat temu, reprezentowali barwy Strażaka, ale w młodzikach. Później trafili do Piasta Ożarowice. Z wielką radością witamy naszych wychowanków, mieszkańców Nowej Wsi - Błażeja Skupnia i Bartłomieja Dyragę. Niezmiernie się cieszymy mając was w naszych kręgach.

Oczywiście nie mniej jesteśmy zadowoleni z pozostałych nowych zawodników. Są to: Marcel Duda, Mateusz Fabisiak, Błażej Siarkowski oraz Tomasz Wyszyński (wszyscy poprzednio Tęcza Zendek), Dawid Mazur (Piast Ożarowice), także Daniel Sikora, który miał dłuższą przerwę od piłki. Okienko transferowe zamyka się 4. września, więc nie szczerze nie zdziwimy się jak ktoś jeszcze do nas dołączy.

W okresie przygotowawczym za wesoło nie było.. Rozegraliśmy cztery sparingi. Trzy przegrane: 2:3 z Przyszłością Nowe Chechło, 0:3 z Orłem Bobrowniki i 2:4 z Błękitnymi Sarnów. Zremisowaliśmy ponadto raz z Rozbarkiem Bytom 4:4. Wyniki są, jakie są, ale kto obserwuje Strażaka od jakiegoś czasu wie, że meczami kontrolnymi w naszym wykonaniu nie ma co się sugerować zbyt bardzo.

Właśnie, właśnie. Liczy się gra o punkty. W sobotę kolejny sezon w A klasie. Strażaka trzeci z kolei. Ale co powiedzieć o naszym jutrzejszym rywalu? Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Łagisza rozpoczyna swój pięty z rzędu sezon z rzędu na tym szczeblu rozgrywek. Jeszcze w ostatniej kolejce ubiegłego piłkarze z dzielnicy Będzina walczyli bezpośrednio o awans z Łazowianką. Ta misja się nie udała, ale wskazuje jednoznacznie, że to bardzo solidna ekipa. W okresie letnim drużyna ta rozegrała również cztery sparingi. Zwyciężyła z Górnikiem Mysłowice 6:1, z Siemianowiczanką 3:2 i rezerwami Sarmacji Będzin 3:1, natomiast z pierwszym będzińskim zespołem przegrała 3:5. Naszej krótkiej historii gier nawet nie wspominamy. Wystarczy napisać, że bilans bramkowy wynosi 9:24 na korzyść sobotnich gości. Faworyt jest więc oczywisty. Niemniej piłka nożna widziała już wiele. Początek spotkania w Nowej Wsi o godzinie 17.

Także o 17:00 w sobotę swoje sezony zainaugurują: Zagłębiak Tucznawa vs Niwka Sosnowiec, Górnik Jaworzno vs RKS Grodziec, KS Preczów vs Górnik Sosnowiec oraz Niwy Brudzowice vs Iskra Psary. W niedzielę o 11:00 zmierzą się rezerwy CKSu Czeladź ze Źródłem Kromołów, a sześć godzin później pierwszą kolejką będzie kończym Przemsza Okradzionów wraz z Zewem Kazimierz.

Szykują się wreszcie prawdziwe piłkarskie emocje. Do zobaczenia na ligowych boiskach.