Dwóch liderów i oddalająca się od nich reszta stawki. Coraz większe kłopoty MKSu Poreba. Pora na kończące rundę jesienną listopadowe granie.

Na trzy punkty od pauzujących w tej kolejce Błękitnych Sarnów odskoczyły zespoły Gminy Psary i Górnika Piaski. Ci pierwsi pewnie pokonali w spotkaniu na szczycie SKS Łagiszę, natomiast Górnicy również przekonująco zwyciężyli Niwkę Sosnowiec. W tabeli, pomimo identycznego dorobku punktowego prowadzi Gmina, a ma to związek z wygraną 2:0 w bezpośrednim pojedynku.

Wciąż bez punktu jest MKS Poręba, który tym razem przegrał na własnym boisku z Zagłębiem Dąbrowa Górnicza 1:3. To oznacza, wobec triumfu w derbach Dąbrowy Górniczej Zagłębiaka Tucznawa z Przemszą Okradzionów, że tracą już sześć oczek do przedostatniego miejsca. W lekki dołek wpadł także Strażak Nowa Wieś, który tym razem uległ Łazowiance Łazy 1:4.

Do Łaz jechaliśmy z lekkim niedoborem kadrowym, aczkolwiek wciąż liczyliśmy na przełamanie. Jednak rywale nie pozostawili nam cienia szans na korzystny wynik. Dwa gole bezpośrednio z rzutów wolnych Wiktora Łuszczyńskiego de facto ustawiły mecz. Późniejsza czerwona kartka dla gospodarzy trochę nas pobudziła, ale co z tego? Pięć minut po wyrzuceniu z boiska Piotra Białka grający trener Łazowianki Adrian Piżuch strzela na 3:0 i pozytywne emocje opadają. Na plus na pewno drugi gol w drugim kolejnym meczu Kamila Majcherczyka oraz broniący rzut karny wykonywany przez Leszka Płoszańskiego Paweł Cebula. Tym samym obie ekipy zamieniły się miejscami w tabeli.

Pogoda jak na listopad rozpieszcza. Ciekawe czy piłkarze A klasy z równie dobrą formą wkroczą w 13 serię gier, która prezentuje się następująco. Już ostatnimi czasy tradycyjnie sobotę z piłką nożną w podokręgu zaczniemy o godzinie 11; Niwka Sosnowiec podejmie Łazowiankę Łazy. O 14:00 doszlusować do czołówki postara się SKS Łagisza. Okazja na zniwelowanie straty godna, bo zagrają z Górnikiem Piaski. O tej samej porze m.in. Błękitni Sarnów zmierzą się z Preczowem w nierzadkich w tej lidze derbach gminy Psary oraz Strażak Nowa Wieś przyjmie na Pinku Porębę.

Obie drużyny dzieli przepaść. Osiem miejsc i dziewiętnaście punktów różnicy. Goście jak już wyżej wspominaliśmy do tej pory zanotowali same porażki, strzelili zaledwie trzy bramki, stracili natomiast aż 57. Już sama ta statystyka świadczy o tym, że Strażacy są zdecydowanym faworytem. Ale jak dorzucimy do tego jeszcze historyczne potyczki to inny wynik jak zwycięstwo gospodarzy będzie ogromną sensacją. W 21 wieku Strażak z Porębą przegrał tylko raz. Pozostałe jedenaście meczów kończyło się zwycięstwami. Bilans bramkowy: 66-9. Mało? To właśnie z Porębą odnieśliśmy dwukrotne rekordowe wygrane po 13:0. Od momentu reaktywacji tylko raz udało nam się przejść do następnej rundy okręgowego Pucharu Polski (nie licząc wolnych losów). Tak, tak. Nie pomyliliście się. 6 września 2017 roku ograliśmy – a jakże- MKS Porębę. Na przełamanie chyba lepszego przeciwnika nie mogliśmy sobie wybrać.

W niedzielę ostatni mecz trzynastej kolejki i następne derby gminy Psary. Jedność Strzyżowice postara się zatrzymać rozpędzonego lidera – Gminę Psary. Tymczasem 11 listopada odrobimy sierpniowe zaległości. Zagłębiak Tucznawa zagra z Preczowem o godzinie 11.